REPREZENTANTI - HABAT Ž. (EP U-20, Grčija 2017)

Slovenska mlada U-20 reprezentanca, katere član je tudi naš članski igralec Žiga Habat, nastopa od sobote, 15. junija, pa do nedelje, 23. junija, na evropskem prvenstvu divizije A v Grčiji. Na turnirju nastopa najboljših 16 ekip v Evropi, Cilj ekipe je Top 8, v najslabšem primeru pa se morajo izogniti zadnjih treh mest, ki vodijo do izpada v divizijo B.

Slovenija je v soboto odprla prvenstvo s prvo tekmo, katero je odprla premehko in neodločno. Favorizirana ekipa Španije je to izkoristila, se razigrala in naša ekipa jih ni mogla več ujeti. Zaostanek ob polčasu je tako znašal 17 točk (30:47). Sredi 3. četrtine so se naši malce približali, nato pa je sledil delni izid 2:16 in dvoma o zmagi Španije ni bilo več. Rezultat: Slovenija-Španija: 59-91.
     Habat je tekmo pričel v prvi peterki Slovenije in igral 19 minut. V tem času je dosegel 7 točk in bil z EFF ratingom +9 za Šiškom drugi najboljši igralec Slovenije.

Slovenija je doživela še drugi poraz na evropskem prvenstvu. Slovenija je tekmo dobro začela, naši pa so Srbi z delnim izidom 0:12 prevzeli pobudo in gladko dobili 1. polčas (26:35). V nadaljevanju tekme se je Slovenija po slabih dveh minutah igre približala na -6, nato pa je bilo do dobrih pet minut pred koncem vseskozi okoli 10 točk razlike. Zaključek tekme Slovenije pa slab in poraz s kar 25 točkami razlike je bil neizbežen. Rezultat: Slovenija-Srbija: 57-82.
     Habat je bil član prve peterke Slovenije in igral 18 minut. V tem času je dosegel 4 točke z slabšim metom iz igre 1/8.

Slovenska reprezentanca je v zadnji tekmi skupine prišla do prve zmage. Po raztresenem začetku tekme z obeh strani je v 2. četrtini Slovenija odigrala bolj zbrano, pobegnila in si do glavnega odmora nabrala prednost 14 točk (29:43). V nadaljevanju je naša ekipa nadaljevala z dobro igro in pobegnila preko 20 točk, Italijani so se nato na začetku zadnje četrtine sicer približali na zaostanek 9 točk, a s hitrim odgovorom Slovenija ni dopustila možnosti za preobrat in slavila. Rezultat: Slovenija-Italija: 82-63.
     Habat je kot član prve peterke tokrat igral malce manj, 17 minut, prispeval pa 2 točki.
     Slovenska reprezentanca je danes izgubila tekmo osmina finala proti Litvi in se bo v nadaljevanju prvenstva borila za mesta od 9-16 in obstanek v elitni evropski diviziji. Slovenija je na začetku povedla s 3:0, nato pa so Litvanci po številnih napakah Slovenije prišli do občutnejšega vodstva (1. polčas 44:33). V 3. četrtini so se Slovenci z delnim izidom 8:0 hitro približali, a nato žal popustili. Do konca tekme niso našli odgovora na razigrano igro Litve in izgubili. Rezultat: Slovenija-Litva: 61-76.
     Habat je tekmo proti Litvi odigral odlično in kot član prve peterke preživel na igrišču največ minut med vsemi igralci. Dosegel je 10 točk in bil z EFF ratingom +13 najboljši član Slovenije.

Slovenska izbrana vrsta U-20 se je na tekmi za razvrstitev od 9. do 16. mesta pomerila s Črno goro in tekmo nesrečno izgubila v podaljšku. Tekmo so bolje začeli nasprotniki, saj Slovenija ni našla pravega odgovora (32:39). V 3. četrtini je Črna gora pobegnila že na 14 točk, nato pa so se naši pred zadnjo četrtino z delnim izidom 12:0 približali na vsega 2 točki zaostanka. V 4. četrtini je Slovenija vodila, nato pa 20 sekund pred koncem prejela trojko za izenačenje in ker je bil zadnji napad neuspešen, so bili na vrsti podaljški, kjer pa so bili boljši Črnogorci. Rezultat: Slovenija-Črna gora: 78-83.
     Habat je kot član prve peterke prebil na igrišču 30 minut in v tem času dosegel 6 točk.

Pred ekipo sta bili še zadnji tekmi prvenstva, obe izredno pomembni, saj sta nas le dve zmagi obdržali v A diviziji. Tekmo za ohranitev možnosti za obstanek sta obe reprezentanci začeli izenačeno ter z izmenjavanjem v vodstvu, nato pa so naši povedli in dobili 1. polčas (30:23). Takoj po odmoru so se Latvijci povsem približali, a je Slovenija odgovorila in z delnim izidom 8:0 ponovno pobegnila. prednost se je nato povečevala in slovenija se je na koncu veselila visoke zmage. Rezultat: Slovenija-Latvija: 78-50.
     Habat je bil tudi v šesti tekmi v prvi peterki, a nato odigral le 18 minut, v katerih pa je prispeval 8 točk.

Slovenska reprezentanca se je danes pomerila z Italijo za obstanek v diviziji A in izgubila. Slovenija je tako prvič v zgodovini izpadla iz elitne divizije in bo prihodnje leto v tej kategoriji nastopila na evropskem prvenstvu divizije B. Srečanje so suvereno odprli italijanski košarkarji, ki so po treh minutah srečanja povedli z 10:0. Slovenci so nato vztrajno lovili italijansko izbrano vrsto in se tri minute pred koncem prvega polčasa približali na tri točke zaostanka. Izid ob polčasu je znašal 29:34. V nadaljevanju je razlika nihala. Italijani so bežali, naši pa se vračali in pred 4. četrtino je bilo -6. Slovenija pa v zadnji četrtini ni našla pravega ritma in Italijani so zasluženo slavili. Rezultat: Slovenija-Italija: 52-69. Slovenija je tako s porazom osvojila le 14. mesto in žal izpadla iz elitne divizije.
     Habat kot član prve peterke tokrat ni bil pri metu in je tako v 22 minutah igre prispeval le 2 točki.